Interventni radiolog svetovnega formata Mariano Palena: na šempetrski radiologiji sem doživel velik interes za razvoj
Mariano Palena, dr. med., interventni radiolog, ki sodeluje z več svetovno priznanimi klinikami po svetu, je v šempetrski bolnišnici izvedel praktično delavnico o kritični ishemiji in zdravljenju žil.
Beno Repe, dr. med., specialist radiologije v šempetrski bolnišnici, ni skrival navdušenja nad delavnico Mariana Palene, saj se je s svojimi kolegi zdravniki lahko od njega marsikaj naučil: ''Dr. Palena je res vrhunski, svetovno priznani interventni radiolog. Je strokovnjak za posege na diabetičnem stopalu in za posege na podkolenskih arterijah.
To so zelo zahtevni posegi in jih je zelo težko izvesti. Relativno malo je strokovnjakov, ki znajo to narediti. Pacientov z diabetičnim stopalom je zmeraj več, zato bi bilo smiselno takšen poseg razvijati tudi pri nas. Ker se k tako drobnim žilam kot so pod kolenom in na stopalu praktično ne da pristopit s klasičnimi kirurškimi tehnikami, se poslužujemo radiološkega pristopa. Pri endovaskularnemu zdravljenju gremo z žico skozi zaporo, razširimo žilo in dobimo rezultat takoj.''
Strokovnjaku moraš gledati pod prste in opazovati, kaj počne
''To, kar smo izvajali na delavnici z dr. Paleno, sicer nekaj že delamo. A on ima okoli tisoč takšnih pacientov na leto, zato ima ogromno izkušenj in znanja. Predlagal nam je nove metode, nove materiale. Material, ki ga uporablja dr. Palena, več ali manj imamo. Ta material je tudi dostopen, zato ga bomo lahko nabavili in uporabljali za te naše posege. Vsak takšen strokovnjak kot je dr. Palena pa ima seveda tudi svoje trike, ki se jih lahko naučiš samo od njega. Ko mu gledaš pod prste in vidiš kaj počne. Tega ti ne da nobena medicinska knjiga.
Dr. Palena je s svojimi posegi poskrbel, da je marsikateri pacient obdržal nogo, ki bi jo sicer morali kirurško odrezati. Na ta način lahko ljudem tudi za več let omogočiš, da ohranijo nogo. Diabetično stopalo je zelo zahtevno stopalo. Okvarjeno je namreč živčevje. Ljudje ne vejo, da se z njihovo nogo nekaj dogaja v slabem smislu, da gre za infekcijo ali za slabo prekrvavitev. Takšne je treba toliko bolj intenzivno spremljati in takoj ko je možno tudi reševati.''
Najboljši material je tisti, ki nam ga da Bog
En poseg, ki so ga na šempetrski radiologiji izvedli skupaj z Marianom Paleno, je predstavil asist. dr. Matjaž Vrtovec, dr. med., specialist radiologije, EBIR: ''Obravnavali smo pacienta, pri katerem ni šlo za kritično ishemijo, temveč za klavdikacijo. Noga ga boli, ko hodi. Ko začuti močno bolečino, se mora ustaviti. Ko bolečina mine, gre naprej. Medicinski izraz klavdikacija ima zgodovinski pomen. Ime je dobila po rimskem cesarju Klavdiju, ki je šepal.
Pri tem našem pacientu smo si z našim gostom, interventnim radiologom Marianom Palenom zastavili vprašanje, ali se na mestu, kjer se je žila dilatirala, pa se ni popolnoma odprla in je ostalo malo disekcije, že postavi stent ali še ne. To je opornica, ki se z delovanjem žile napne, material se sčasoma utrudi in se zlomi. Posebej na tem mestu, kjer je žila zelo obremenjena. Najboljši je namreč tisti material, ki nam ga da Bog. Vsak naslednji material ni enake kvalitete, tudi če je prve kvalitete. Potem smo se skupaj z dr. Paleno soglasno odločili, da se bo pacienta kontroliralo. Če pacient ne bo imel težav, nam ostane dovolj časa na voljo, da se morda stent postavi kasneje.''
Velika evolucija na področju interventne radiologije
Mariano Palena, dr. med., interventni radiolog, je prepričan, da ima interventna radiologija lepo prihodnost: ''V preteklem letu smo na področju interventne radiologije doživeli veliko evolucijo kar se tiče orodij, naprav, tehnik in aparatur. Proizvajalci nam ponujajo veliko dobrih rešitev, ki so zelo uporabne pri zmanjševanju radiacije in da lahko krajšamo čas posegov. Novosti nam omogočajo, da paciente zdravimo bolje in več pacientov v istem časovnem obdobju. Tehnologija nas podpira v smislu žic, katetrov, naprav za vsaditev implantatov, naprav za bioabsorbcijo.
Prihodnost za interventno radiologijo je zelo obetavna. In kaj lahko rečem o umetni inteligenci v radiologiji? Mislim, da smo šele na začetku. Upam, da ne bo zmanjšala človekove kreativnosti. Interventni radiologi smo namreč zelo kreativni. Vem, da umetno inteligenco radiologi že koristno uporabljajo pri slikanju kosti, ko jim izriše tridimenzionalno sliko. Za zdaj umetna inteligenca še ni uporabna pri revaskularizaciji žil nog in stopal. Morda bo kdaj v prihodnosti. Bomo videli.
Radiologom sem na delavnici pokazal nekaj svojih trikov
''V šempetrski bolnišnici smo izvedli kvalitetno delavnico o kritični ishemiji in zdravljenje žil. Tukaj sem se počutil tako udobno kot doma. Kolegom zdravnikom sem pokazal, kako naj naredijo korak naprej v svojih posegih. Izvedli smo posege v živo, šlo je za popolnoma praktičen pristop.
Mislim, da imate tukaj zelo dobro ekipo radiologov. Zelo zanimivi fantje. Imeli smo dobre razprave, odgovoriti sem moral na veliko vprašanj. Pokazali so velik interes in željo po rasti. Pripeljali so mi tudi zelo zanimive paciente, ki so še bolj vzpodbudili našo razpravo in so mi omogočili, da sem jim lahko pokazal nekaj svojih trikov in dal veliko koristnih nasvetov o zdravljenju.''
Kdo je Mariano Palena?
Mariano Palena, dr. med., interventni radiolog, je svetovalec v bolnišnici Policlinico Abano Terme v Italiji in v bolnišnici Hospital Quirónsalud v Marbelli v Španiji. Ima bogato zgodovino zdravljenja kritično ogrožujoče ishemije nog.
Aktivno se ukvarja z naprednimi kliničnimi raziskavami endovaskularnega zdravljenja arterijskih bolezni spodnjih okončin in zdravljenja diabetičnega stopala s posebnim poudarkom na zdravljenju kroničnih arterijskih zapor ter femoralnih, tibialnih in stopalnih arterij.
Je avtor več strokovnih člankov o naprednih in najsodobnejših tehnikah revaskularizacije žil nog in stopal. Poleg vsakodnevnega strokovnega udejstvovanja se dr. Palena ukvarja s širitvijo znanja na tem področju in sicer kot predsednik združenja CLIC Global, ki vsako leto organizira številne kongrese, webinarje in praktične delavnice o naprednem zdravljenju kritične ishemije spodnjih okončin.
Sodeluje pri oblikovanju najnovejših zdravniških smernic na tem področju. S praktično obravnavo kliničnih primerov, interaktivno razpravo in sodelovanjem v multidisciplinarnem okolju posamezniku omogoča učenje o najsodobnejših terapijah in strategijah zdravljenja kritične ishemije spodnjih okončin.
Dr. Palena si vsakodnevno prizadeva spreminjati miselnost glede amputacije spodnjih okončin zaradi slabih arterijskih pretokov oziroma zaradi kritične ishemije, ki prizadene številne osebe. Revaskularizacija in ohranjanje dobrega pretoka arterij spodnjih okončin dokazano podaljša ter omogoči boljšo kvaliteto življenja ljudi, pri katerih je zaradi bolezenskega stanja prišlo do ishemije na področju spodnjih okončin. Dr. Palena je prepričan, da se je treba izogniti amputaciji, če se le da. Saj ne prizadene samo posameznika, temveč celo njegovo družino in družbo.